Záznamy z dvou večerů 13. ročníku festivalu Stranou 

 

Vážení přátelé a příznivci poezie, nepředvítatelná situace a ještě nepředvítatelnější reakce vlády na ni nám v podstatě znemožnily realizovat festival v původně zamýšlené podobě. Přesto jsme to nevzdali a pokusili s v rámco možností udělat, co bylo možné. Předkládáme vám záznamy obou večerů, které se nakonec mohly uskutečnit - nejen díky obrovskému nasazení pracovníků Knihovny Václava Havla a Městské knihovny Beroun, ale také díky samotným autorům, kteří letos museli překonávat neskutečná úskalí, aby se programu mohli zúčastnit. Některým se to dokonce podařilo - a na ty, kteří nakonec dorazit nemohli, se můžete těšit snad už příští rok.

 

 
 
 

Díky Knihovně Václava Havla se s vámi můžeme podělit o záznam z prvního večera letošního festivalu Stranou.

 Najdete ho na tomto odkazu:
 

   

 

Videobáseň Niny Medved ke shlédnutí zde.

Videobáseň Zorana Pevce ke shlédnutí zde.

Videobáseň Ivo Stropnika ke shlédnutí zde.

 

Záznam z druhého dne festivalu Stranou v Městské knihovně Beroun naleznete na tomto odkazu.

 

 

Vychází antologie mapující druhých pět let festivalu

Stranou – evropští básníci naživo 2013-2017 / Aside – European Poets Alive Anthology 2013-2017

Antologie, mapující druhých pět let festivalu „Stranou – evropští básníci naživo“, zahrnuje čtyřiaosmdesát českých i zahraničních autorů, vynikajících básníků, spisovatelů a hudebníků i výtvarných umělců. Ojedinělý výbor předních a ve svých zemích velmi ceněných autorů představuje jejich tvorbu v originálním jazyce a v překladu do češtiny a do angličtiny.

The anthology, mapping the second five years of the festival “Stranou – European Poets Live”, comprises eighty-four authors with Slavic, Germanic, or Romance roots: outstanding poets, writers, musicians, and painters. This unique selection of prominent authors widely acknowledged in their home countries presents their works in their original language as well as in Czech and English translations.

Antologie je bezplatně ke stažení ve formátu pdf,a u knižních distributorů ve formátech pro čtečky mobi a epub, jako například e-Reading či Palmknihy.

 
 
 
 

Od Balkánu k Baltu (5. 6. 2014)

 
Napříč zeměmi plnými rozporů a vzácností s básníky propojujícími se slovem: Dejan Matić / Željko Perović / Ivo Stropnik / Zoran Pevec / Ivan Dobnik / Genowefa Jakubowska-Fijałkowska / Małgorzata Lebda / Maciej Melecki. Představení sbírky Franciszka Nastulczyka Průvodce slepého psa (Protimluv, Ostrava 2014). Básně v českém překladu recituje Vlaďka Kužílková. Večerem provázeli Lenka a Peter Kuharovi.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MF_tVhndwOw
 
 
 

Padesáti hlasy hovořím / S petdesetimi glasovi govorim 

Antologie současné slovinské poezie 2000 - 2012 / Antologija sodobne slovenske poezije 2000 - 2012.
 
Upoutávka na antologii zde:  https://www.youtube.com/watch?v=3JbVHhaYYzQ 
 
 
 

Záznam ze 4. ročníku festivalu 2011 očima Małgorzaty Lebdy a Kacpera Tekieliho:

www.youtube.com/watch?v=hPtDeCdinos&feature=channel_video_title

 

 

Antologie 2008 - 2012 mapuje pět let festivalu Stranou 

Antologie Stranou 2008 - 2012, mapující pět let festivalu Stranou – evropští básníci naživo, zahrnuje čtyřiapadesát českých i zahraničních autorů, vynikajících básníků, spisovatelů a hudebníků, i výtvarných umělců. Ojedinělý a rozsáhlý výbor jedinečných, a ve svých zemích velmi ceněných autorů, vychází u nás v této podobě vůbec poprvé. Antologie je zdarma k dispozici k prohlížení na těchto stránkách:

https://www.machart-books.cz/stranou_evropsti-basnici-nazivo/

Anebo je možné ji rovněž bezplatně stáhnout ve formátech PDF, ePub a MOBI například zde:

https://www.databook.cz/stranou-evropsti-basnici-na-zivo-697

https://www.ereading.cz/cs/eknihy/4098/stranou---evropsti-basnici-nazivo

 

https://wooky.neoluxor.cz/index.php?pg=1&autor=93504