S potěšením vás zveme na 9. ročník letního mezinárodního básnického festivalu Stranou – Evropští básníci naživo, který se bude konat v Berouně, Praze, na Tetíně a na hradě Krakovci ve dnech 7.-11. června 2016. Také letos přivítáme v Berouně vynikající autory z několika zemí - Francie, Itálie, Polska, Rakouska, Slovenska, Slovinska, Srbska a samozřejmě autory české. Více informací naleznete v sekcích
 
 
 

Stranou podesáté:  6.-10. června 2017

S potěšením vás zveme na 10. ročník letního mezinárodního básnického festivalu Stranou – Evropští básníci naživo, který se bude konat v Berouně, Praze, na Tetíně a na hradě Krakovci ve dnech 6.-10. června 2017. Také letos přivítáme v Berouně vynikající autory z několika zemí - Běloruska, Bosny a Hercegoviny, Itálie, Maďarska, Polska, Rakouska, Slovenska, Slovinska, Ukrajiny a samozřejmě autory české. Více informací připravujeme - sledujte prosím sekci Hosté a Program.
 
 
 

Stranou podeváté:  7.-11. června 2016

 

Stranou poosmé:  9.-14. června 2015

S velkým potěšením vás zveme na 8. ročník letního mezinárodního básnického festivalu Stranou – Evropští básníci naživo, který se bude konat v Berouně, Praze, na Tetíně a na hradě Krakovci ve dnech 9.-14. června 2015. I letos přivítáme v Berouně vynikající autory z několika zemí - Polska, Slovinska, Maďarska, Srbska, Rakouska a samozřejmě autory české. Více informací naleznete v sekcích Hosté a Program.***

Název sdružení i festivalu STRANOU vychází ze stavu, v jakém se v dnešním světě poezie nachází: je stále více vytěsňována na okraj zájmu veřejnosti zdánlivě důležitějšími a potřebnějšími věcmi.

Umění je zdánlivě tou nejneúčelnější lidskou činností. Ale právě ono člověka kultivuje, posouvá hranice jeho vnímání, nutí ho pokládat si otázky a hledat na ně odpovědi.  Proto také doplňujeme lehce malomyslný  název o druhou část:  EVROPŠTÍ BÁSNÍCI NAŽIVO.  Ta odkazuje na fakt, že poezie i přes nepříznivé okolnosti stále žije a že o tom chceme podávat důkazy.

Poezie je dnes možná trochu stranou - ale rozhodně není mimo. 

Videodokument ze 4. ročníku festivalu 2011

Čtvrtý ročník zaznamenala ve svém dokument polská básnířka Małgorzata Lebda spolu s Kacperem Tekieli v zajímavém dokumentu. Prohlédnout si ho můžete zde.

Foto z archivu:

Vzpomínka na čtení v berounském Muzeu Českého krasu v červnu 2011 - u mikrofonu stojí jeden ze současných nejvýznamnějších polských básníků, Ryszard Krynicki.
Více fotografií naleznete ve Fotogalerii.

                                                                        Foto: archiv Muzea Českého krasu

Antologie Stranou mapuje pět let festivalu 

Antologie Stranou 2008 - 2012, mapující pět let festivalu Stranou – evropští básníci naživo, zahrnuje čtyřiapadesát českých i zahraničních autorů, vynikajících básníků, spisovatelů a hudebníků, i výtvarných umělců. Ojedinělý a rozsáhlý výbor jedinečných, a ve svých zemích velmi ceněných autorů, vychází u nás v této podobě vůbec poprvé. Antologie je zdarma k dispozici k prohlížení na stránkách Studia Machart.

Anebo je možné ji rovněž bezplatně stáhnout ve formátech PDF, ePub a MOBI například na stránkách Databook, Ereading či Neoluxor.